Zbliża się 10. edycja Festiwalu Gier Pixel Heaven 2022, która odbędzie się w weekend 10 – 12 czerwca. Z okazji jubileuszu organizator przygotował szereg atrakcji towarzyszących Festiwalowi oraz zaprosił gości specjalnych. 

Jednym z nich jest Eric Chahi, przedstawiciel absolutnego światowego topu wśród twórców gier wideo w całej ich historii. Zasłynął przede wszystkim samodzielnym stworzeniem gry Another World. Tytuł, który ukazał się na Amidze w roku 1991 był nowatorski w wielu aspektach. Ikoniczne intro, sama rozgrywka i zakończenie tworzą spójną historię, wektorowa grafika została wykonana przy wykorzystaniu techniki rotoskopowania, bohater pozbawiony był paska życia czy energii, nie było licznika punktów, a w przygodzie towarzyszyła mu postać kierowana przez komputer. Dzieło Erica wyróżniało się charakterystyczną wizją artystyczną, oryginalną fabułą i użyciem filmowych przerywników. Dziś Another World plasowany jest wśród arcydzieł sztuki interaktywnej. Jako pewną ciekawostkę warto nadmienić, że tytuł w wersji na Amigę zajmował dwie dyskietki 880 kB, co stanowi nieco więcej niż 1,5 megabajta pamięci. To mniej niż współczesne ikonki aplikacji wielkości paznokcia na ekranach smartfonów…

Eric Chahi jest zadeklarowanym twórcą niezależnym, który uważa, że różnicę w produkcji gry może zrobić oryginalny pomysł czy niesztampowe podejście to procesu twórczego. W sobotę 11 czerwca na scenie głównej Festiwalu odbędzie się rozmowa z gościem specjalnym na temat całej jego kariery. Eric jest nadal aktywnym twórcą, obecnie zarządza studiem Pixel Reef, którego najnowszą grą jest Paper Beast. Zachęcamy do przygotowania własnych pytań i zaprania gier, książek czy czasopism związanych z jego twórczością – będzie to doskonały pretekst do krótkiej rozmowy czy zdobycia autografu z dedykacją.

Tradycyjnie Festiwal Pixel Heaven to święto niezależnych twórców gier wideo z całej Europy. Poza wystawą gier odbędzie się coroczny konkurs Pixel Awards Europe 2022. Studia nominowana do nagrody otrzymają własne stoiska do prezentacji produkcji. Kto wie, być może uwagi przekazane twórcom przez Erica pomogą narodzić się kolejnej przełomowej niezależnej produkcji.

Więcej informacji na temat wydarzenia oraz bilety dostępne są na stronie www.pixelheavenfest.com 

Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments