Przed Wami Recenzja Gry GORD – Strach ma wielkie oczy.

Gry strategiczne są tymi, które kocham najbardziej. GORD to gra ze słowiańskim, mrocznym, przepełnionym strachem klimatem, przeznaczona dla jednego gracza. Jest to połączenie gry przygodowej i strategicznej wraz z rozbudową bazy. Za tytuł odpowiada polskie studio Covenant.dev. Porównanie ofert we wszystkich sklepach jest dostępne tutaj.

ZABRONIONE JEST kopiowanie zdjęć, grafik oraz tekstu (w całości lub w części) BEZ ZGODY właściciela i administratora strony – NOTA PRAWNA.

Recenzja Gry GORD – Strach Ma Wielkie Oczy

Studio Covenant składa się z deweloperów pracujący wcześniej m.in. nad takimi tytułami, jak Wiedźmin 3: Dziki Gon, Two Worlds 2 oraz Frostpunk. Czy takie połączenie ludzi może być kluczem do sukcesu? Sprawdźmy to!

Dzięki uprzejmości Wydawcy byłem w stanie zagłębić się przed premierą w GORD i mogę się z Wami podzielić moimi spostrzeżeniami. (#reklama).

Recenzja Gry GORD – Strach Ma Wielkie Oczy

Zaskakującym wstępem do gry jest informacja o poruszaniu ciężkich tematów, różnych fobiach, czy o wszelkiej przemocy.

Recenzja Gry GORD – Strach Ma Wielkie Oczy

Poniższa recenzja również może zawierać elementy poruszające wyżej wymienione kwestie w formie pisanej, bądź fotograficznej.

Do wyboru w grze mamy możliwość kampanii dla pojedynczego gracza, bądź możemy stworzyć i rozegrać własny scenariusz. Dodatkowo twórcy umożliwiają nam wybór poziomu gry od łatwego, po permanentną śmierć. Tryb łatwy daje się we znaki, a co dopiero permanentna śmierć.

Recenzja Gry GORD – Strach Ma Wielkie Oczy

Kampania gry jest podzielona na 10 scenariuszy podczas, których poznajemy historię naszego grodu. Z informacji, jakie możemy pozyskać o naszych poddanych, bo tak gra nazywa nasze postacie, dowiadujemy się między innymi o profesji, poczytalności (na którą wpływ ma wiele czynników), czy o modyfikatorach. Urozmaiceniem jest to, że możemy nazywać poddanych.

Scenariusze rozpoczynają się tak samo. Wybieramy osadników, budujemy ogrodzenie, stawiamy niezbędne budynki, eksplorujemy mapę, powiększamy gród, realizujemy zadania.

Recenzja Gry GORD – Strach Ma Wielkie Oczy

Grę urozmaicają dobrze zrobione oraz klimatyczne przerywniki filmowe, dialogi między postaciami oraz to, że momentami gra zwraca się do nas bezpośrednio. Całość „zapakowana jest” w piękną, klimatyczną oprawę graficzną z starannie dopracowanymi szczegółami.

Wspomniana poczytalność jest tutaj najważniejsza. Spadek jej powoduje liczne problemy. Dlatego musimy dbać, żeby nasi osadnicy oraz nasze jednostki cały czas znajdowały się w obrębie pochodni.

Recenzja Gry GORD – Strach Ma Wielkie Oczy

Każdy z poddanych może walczyć, bez znaczenia, jaką posiada umiejętność. Jeżeli zostanie zaatakowana nasza osada i aktywuje się „Stan zagrożenia”, wszyscy osadnicy porzucą swoją pracę i przystępują do obrony. Dorośli posiadają dwa typy ataków, mianowicie: podstawowy, alternatywny. Pierwszy skupia się na większych obrażeniach na pojedynczym wrogu, zaś drugi zabiera mniej obrażeń, ale atakuje znacznie większe grono przeciwników.

Nasi poddani mogą zapadać na wiele chorób, przypadłości, które mogą doprowadzić ich do szaleństwa oraz śmierci.

W grze pojawiają się dzieci. Co ciekawe, możemy kierować ich do pomocy przy różnych pracach. Podczas ich wykonywania nabierają doświadczenia i uczą się profesji. To nie jest gra, w której dzieci są nietykalne. Tutaj zginąć i przepaść może dosłownie każdy.

Jak w tego typu grach, nie może zabraknąć panelu, który pokazuje obecne na stanie zasoby od drewna, po złoto. No i najważniejsze, jest, to że możemy dzięki niemu śledzić postępowanie rozwijania grodu, poczytalności, czy wiary. Jednym z ważnych elementów  jest tutaj również złoto, które służy do opłacania i rekrutowania jednostek. Kolejnym elementem jest żywność, która ma bezwzględny wpływ na poczytalność naszych charakterów. Surowcami, na które warto zwrócić uwagę jest glina i żelazo. Są one potrzebne do ulepszanie konstrukcji. Wszelkimi surowcami możemy handlować i wymieniać je na inne. Złoża surowców nie są nieskończone. Po jego pełnym wydobyciu musimy poszukać innego złoża i poczekać na odnowienie się starego. Niektóre się nie odnawiają.

GORD oferuje nam menu akcji. Składa się on z panelu budowania, populacji oraz panelu inkantacji. Panel budowania pozwala nam na tworzenie całkiem nowych budowli. Panel populacji informuje nas o posiadanych poddanych, nowych narodzinach, a panel inkantacji odpowiada za rzucanie zaklęć. W grze znajduje się system pór roku oraz realistycznie prowadzone oświetlenie.

Każdy z poddanych posiada własną profesję. Jeśli dana osoba jest na przykład drwalem, to automatycznie zbiera surowce będące w pobliżu jej miejsca. Na takiej samej zasadzie działa rekrutowanie jednostek, pod warunkiem, że mamy złoto. Możemy dowolnie zmieniać naszą profesję. Przy takiej zmianie warto brać pod uwagę statystyki naszych postaci.

Recenzja Gry GORD – Strach ma wielkie oczy. 98

System budowania nie jest mocno rozbudowany, ale oferuje nam wszystko, to czego potrzeba. Oczywiście do rozpoczęcia budowy oraz ulepszenia budynków są potrzebne surowce. Każdy budynek podczas starcia może ulec zniszczeniu, ale spokojnie, nasi osadnicy je naprawią. Trzeba rozważnie planować co jest nam w chwili obecnej potrzebne, nie zawsze będziemy mieć wystarczającą liczbę osadników do obsługi budynków.

Recenzja Gry GORD – Strach ma wielkie oczy. 94

Możemy postawić budowle, które będą podwyższać poczytalność, wiarę oraz uleczać naszych poddanych.

Bardzo ważnym elementem gry jest eksplorowanie mapy. Podczas wyprawy napotykamy licznych przeciwników, zbieramy surowce, punkty wiary, musimy uważać na pułapki, ratujemy z niewoli potencjalnie nowych osadników oraz spotykamy wędrowców, których za opłatą możemy przyjąć do osady. Na mapie znajdują się też różne postacie, z którymi możemy handlować oraz takie, które mogą nas uleczyć. Uwaga, grabież grobów powoduje zmniejszanie poczytalności.

Bardzo znanym w tego typu grach jest system podejmowania decyzji. Każda z nich ma swoje konsekwencje. Każde zwlekanie z jej podjęciem również. Wszystko, to co robimy odbija się na naszym grodzie. Rozbudowałeś osadę? Pojawiło się pierwsze dziecko? Cieszysz się? No to teraz pora je złożyć w ofierze.

Decyzję obejmują różne aspekty oraz sfery życia. Nigdy nie wiesz jaki problem zaraz trzeba będzie rozwiązać. Przyjęcie nowego osadnika? Możliwa choroba? Odnalezienie tajemniczej substancji? Wszystko w Twoich rękach.

Recenzja Gry GORD – Strach ma wielkie oczy. 11

Gra zawiera bardzo dużo elementów, które jest ciężko na samym początku zapamiętać. Tutaj z pomocą przychodzi nam przewodnik, w którym znajdziemy dokładny opis wszystkich funkcji.

Recenzja Gry GORD – Strach ma wielkie oczy. 109

Podczas rozgrywki napotkałem trochę błędów takich, jak:

 • Spadki FPSów
 • Błędy w tłumaczeniu
 • Zacinanie się interfejsu
 • Nie można było zbudować budynków, przez skały, które powinny podczas tej budowy teoretycznie zniknąć

Recenzja Gry GORD – Strach ma wielkie oczy. 87

 • Statystyki nie działają prawidłowo.

Elementy, które wymagają poprawy i nie przypadły mi do gustu:

 • Ciągłe wyskakiwanie okna postaci przy jej wyborze jest uciążliwe i zakrywa nam część interfejsu

Desktop 15 08 2023 12 55 45 631

 • Powtarzalność, jak to bywa w tego typu grach. Jednak cały czas czuć niepewność i napięcie zła czyhającego w pobliżu
 • Niestety brakuje możliwości wyznaczenia terenu do poszukiwania/zbierania surowców. Często nasza postać potrafi iść sama na koniec mapy. Taka wyprawa bez oświetlenia powoduje spadek poczytalności, do tego dochodzą napotkani wrogowie. Taka samowolna wyprawa zazwyczaj kończy się komunikatem, że nasz osadnik zaraz umrze.
 • Brak możliwości przesuwania budynków, ale można poszerzyć osadę.
 • Przyśpieszenie czasu mogłoby być trochę „szybsze”
 • Szybko kończące się złoto
 • Uciążliwa praca kamery
 • Powolna rozgrywka
 • System walki jest trochę drętwy

Grę GORD wyróżnia mroczny klimat, trudne decyzje oraz chęć odkrywania tajemnicy za mgłą. Jest to pozycja dla osób, które takich klimatów się nie boją. Jeżeli graliście w grę Frostpunk, to w tym tytule odnajdziecie się bez problemu. Przejście całości w zależności od stylu gry powinno zająć 15/20 godzin.

ZABRONIONE JEST kopiowanie zdjęć, grafik oraz tekstu (w całości lub w części) BEZ ZGODY właściciela i administratora strony – NOTA PRAWNA.

PRZEGLĄD RECENZJI
Kampania
7
Muzyka, Dźwięki
7
Interfejs
7
Grafika
7
recenzja-gry-gordLubicie gry strategiczne, przygodowe, a może budowanie bazy? Mroczny klimat, trudne decyzje oraz chęć odkrywania tajemnic Was przyciąga? To gra GORD jest dla Was!
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments