Pixel Heaven 2021: polski świat gier i informatyki odda hołd twórcy ZX Spectrum. Jest petycja o nadanie imienia Sinclaira ulicy w Warszawie

Tegoroczna edycja Festiwalu Gier Pixel Heaven 2021 będzie wyjątkowa. Impreza powraca do tradycyjnej formy, a tematycznie nawiązywać będzie do dorobku i spuścizny legendarnego wynalazcy Sir Clive’a Sinclaira – architekta komputera ZX Spectrum, który zmarł w tym roku.

Festiwal Gier Pixel Heaven 2021 odbędzie się w dniach 8-10 października w Warszawskiej Szkole Filmowej i Kinie Elektronik. Polscy twórcy gier wideo, przedstawiciele sektora IT, fani oraz sami gracze będą mieli okazję wspólnie oddać hołd i pożegnać Clive’a Sinclaira, którego dorobek stał się motywem przewodnim wydarzenia.

Sinclair przetarł szlaki zarówno w dziedzinie zegarków elektronicznych, kalkulatorów, jak i przenośnych odbiorników telewizyjnych, a nawet skonstruował pionierski elektryczny pojazd trójśladowy C5. Dla entuzjastów świata gier znany jest przede wszystkim z mikrokomputerów, z których najbardziej rozpoznawalny jest osławiony ZX Spectrum. 

W ramach wydarzenia zorganizowana zostanie specjalna przestrzeń pełna sprzętu i gadżetów związanych z produktami firm Sinclair Radionics i Sinclair Research. Sala zwana ZX Hall to miejsce, w którym będzie można usiąść, odpocząć i powspominać historię urządzeń Sinclaira. Znajdą się tam nie tylko oryginalne maszyny, ale także klony ZX Spectrum z całego świata, jak i różnego rodzaju pamiątki związane z komputerami Clive’a – literatura, dema, gry, i filmy.

Pozostałe atrakcje związane z ZX-ami to m.in. prezentacja ColorClashForever, podczas której Marcin Rusinowski ze speccy.pl przedstawi postać Sinclaira, wieczorny pokaz filmu “Micro Men” (z polskimi napisami), dyskusja pod hasłem Klan ZX Spectrum (w roli prowadzącego – Bartek Kluska, a udział w dyskusji wezmą Marcin Borkowski, Adrian Chmielarz, Marcin M. Drews, Krystian Włosek i Robert Łapiński), pokaz najlepszych gier na ZX Spectrum oraz Speccy.pl Demoscene Night, które odbędzie się podczas afterparty (start 9 października 2021 o 20:30 w klubie Riviera Remont).

W sali ZX HALL będzie można złożyć podpis pod petycją o przyznanie imienia Sir Clive’a Sinclaira jednej z warszawskich ulic bądź skwerów. Pismo zostanie przekazane władzom Warszawy po zakończeniu Festiwalu Gier Pixel Heaven 2021.

Wydarzenie odnoszące się do tej inicjatywy znajduje się pod adresem https://www.facebook.com/events/581974232933996, a z oficjalną treścią petycji można zapoznać się tutaj: https://bit.ly/3kjJ1cf

Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments